Kursy


Jakie są rodzaje mediacji?

W Polsce popularne są mediacje sądowe. Tym różnią się od mediacji NVC, że skoncentrowane są na szukaniu rozwiązania, kompromisu. Oznacza to, że każda strona rezygnuje z części swoich potrzeb. W mediacjach NVC koncentrujemy się najpierw na kontakcie pomiędzy osobami w konflikcie, po czym uczestnicy wspólnie dochodzą do konsensusu. Konsensus tym różni się od kompromisu, że uwzględnia potrzeby obydwu stron. Zachęcamy osoby do wyrażania swoich potrzeb i szukania tego co wspólne. Kiedy powstanie kontakt pomiędzy uczestnikami mediacji, to nowe rozwiązania przychodzą same do głowy.

Kto to jest Ike Lasater i John Kinyon?

John Kinyon jest bezpośrednim uczniem Marshalla Rosenberga. Aktualnie, jest jednym z trenerów zastępujących Marshalla podczas intensywnych międzynarodowych kursów NVC (IIT), które niegdyś prowadził sam Rosenberg. John jest amerykańskim mediatorem i psychoterapeutą. Zajmuje się głównie komunikacją, konfliktami i uważnością Nonviolent Communication NVC - John Kinyon Mediation & Reconciliation. Prywatnie jest mężem i ojcem.

Książki Johna: Choosing peace, When your mind sabotages your dreams. From conflict to connection

Books by John Kinyon | Mindfulness & Empathic Connection

Ike Lasater jest uczniem i współpracownikiem Marshalla Rosenberga. Swoją karierę zawodową rozpoczynał jako prawnik. Po poznaniu i ok 10-letniej współpracy z Marshallem zajmuje się głównie NVC. Aktualnie współpracuje z organizacjami integrującymi NVC w swojej aktywności.Ike pracuje również jako mówca, trener i mediator. Biography – Ike Lasater

Książka Ike’a: Collaborating in business, Words that work in business, What we say matters

Collaborating in the Workplace – Ike Lasater

Kim był Marshall Rosenberg?

Twórca NVC wychował się na przedmieściach Detroit w czasach licznych zamieszek na tle rasowym. Od zawsze interesował go temat źródeł przemocy w zachowaniu człowieka. Obronił doktorat z psychologii klinicznej, uczył się min. od Carla Rogersa (kontynuatora psychologii humanistycznej, promującego empatię w psychoterapii). Następnie z zainteresowaniem poszukiwał odpowiedzi na pytanie o źródła przemocy w zachowaniu człowieka w kulturoznawstwie oraz religioznawstwie.

Co to jest CNVC?

Marshall Rosenberg był założycielem organizacji „ The Center for Nonviolent Communication” w New Mexico (https://www.cnvc.org/), która aktualnie prowadzi niezmiernie ciekawe projekty wdrażania NVC min. do instytucji edukacyjnych, zakładów karnych w USA (https://youtu.be/nmPYRgi8VFg). CNVC certyfikuje trenerów, którzy pracują jako coachowie, mediatorzy, trenerzy grupowi na całym świecie, z osobami w różnym wieku, w różnych kontekstach życia społecznego. Podróżują nawet do obszarów dotkniętych wojną np. do Iraku czy do państw odbudowujących swoje struktury po wojnie np. (Nepal, https://www.youtube.com/watch?v=RqA2OydkXgg).

Co to jest NVC?

Nonviolent Communication (NVC) jest sposobem komunikacji opracowanym przez doktora psychologii Marshalla B. Rosenberga (1934-2015). Jest to również postawa życiowa: nonviolence polegająca na przyjmowaniu życia takim, jakie jest, towarzyszeniu sobie z życzliwością, wzbogacanie życia swojego i innych przez empatię. Nonviolent communication definiowana jest jako komunikacja kompletnie pozbawiona przemocy w myślach i słowach (bez ocen, stereotypów, etykiet) (McHale 2017). Celem Porozumienia bez przemocy jest budowanie relacji opartej na szacunku i zrozumieniu. Ten rodzaj komunikacji wspiera zarówno rozwój osobisty jak i rozwój relacji oraz szerszej społeczności czy instytucji.

W praktyce porozumiewamy się ze sobą i z innymi w sposób jasny i prosty. Korzystamy z modelu 4 kroków:. Oddzielamy fakty od interpretacji, nazywamy uczucia i łączymy je z potrzebami. Formułujemy prośby i umowy.
Model komunikacji NVC jest prosty do zrozumienia. Jednocześnie biegłość w tym sposobie rozmawiania, szczególnie w momentach poruszenia czy nieporozumień, jest sztuką wymagającą kilkuletniej intensywnej praktyki.