Badanie losów absolwentów


Inne

 


 Małgorzata Rybak modified                              

"Gdyby nie NVC, nie wiem, gdzie bym była. I choć książka Marshalla Rosenberga przeleżała u mnie na półce kilkanaście lat, w styczniu 2018 roku otworzyłam ją po raz kolejny i słowa, jakie tam znalazłam, zaczęły łączyć wszystkie kropki mojego życia. Pochłonęły mnie te treści bez reszty.

Język serca, zwany też językiem życia, jest dla mnie źródłem nieustającego wsparcia i nadziei dla relacji w domu, codziennością porozumiewania się z dziećmi i alternatywą dla niedziałających autopilotów z mężem. NVC to także stały punkt odniesienia dla mojej pracy - tematyki kontaktu ze sobą, granic, potrzeb, budowania więzi opartych o dobrowolność. To sposób na rozumienie siebie, ludzi z kolejki w sklepie i gościa, który trąbi na mnie w korku.

I choć NVC jest nazywane sposobem komunikowania, jest tak naprawdę dla ludzi ożywiającym spojrzeniem na świat, ścieżką do odkrywania własnego człowieczeństwa i bycia z ludźmi na głębinach spotkania i wzajemnego szacunku."

 Małgorzata Rybak

autorka, coach, trener, żona i mama trójki dzieci

https://malgorzata-rybak.pl

 

 f-icon                              

Jestem księdzem katolickim, jezuitą, który od kilku lat działa w przestrzeni internetowej, by w ten sposób uczyć ludzi bycia szczęśliwym. Główną inspiracją dla mnie jest nauczanie Jezusa Chrystusa zawarte w Ewangelii.

Kilku lat temu pod moim okiem powstały wspólnoty Rodzin Empatycznych. Jest to owoc wcześniejszej już fascynacji Porozumieniem bez Przemocy (NVC), którego twórcą był Marshall Rosenberg. Jest to dla mnie nie tylko sposób komunikowania się, ale przede wszystkim sposób na lepsze życie Ewangelią.
Wspólnota "Rodziny Empatyczne" łączy Dobrą Nowinę głoszoną przez Jezusa Chrystusa z Porozumieniem bez Przemocy (Nonviolent Communication), nazywanym też "językiem życia". Nasza główna wartość to miłość – do Boga, do siebie samych i do innych.

Strona internetowa "Rodzin Empatycznych": https://rodzinyempatyczne.jezuici.pl/

Mój kanał na You Tube "Akademia Szczęśliwego Życia - Mieczysław Łusiak SJ" z treściami takimi jak: Ewangelia z komentarzem, Rozmowy o NVC, Postanowienia o życiu bez przemocy, Akademia Miłości Małżeńskiej i Rodzicielskiej oraz Akademia Szczęśliwego Życia: https://www.youtube.com/channel/UCTkVK9LH0DbcBixRmUdospg

Jezuicki Dom Rekolekcyjny "Oaza" w Suchej na Pomorzu, który prowadzę: http://www.sucha.jezuici.pl/

Mieczysław Łusiak

SJ, jezuita

 

 Celina Szumkowska                              

Na jednym ze zjazdów prowadząca warsztaty - Marta Kułaga, powiedziała, że w czasie trwania tych studiów uczestnicy nie powinni podejmować bardzo ważnych, zmieniających życie decyzji, że to trochę czas, gdy system wartości jest w przebudowie. Te słowa zapadły mi głęboko w pamięć… i serce. Doświadczenie Porozumienia bez Przemocy daje szansę na sprawdzenie, co naprawdę jest dla mnie ważne, jakie życie, jaki świat chcę budować. Jednocześnie bardzo doceniam to, że dzięki trenerom prowadzącym te studia, tworzonej przez nich atmosferze, ich uważności na uczestników, proces poznawania NVC i jednocześnie ponownego poznawania siebie, odbywa się z łagodnością i dawką radości oraz humoru.

 Celina Szumkowska

asystentka, mediatorka

https://leance.org/produkt/sesje-mediacji-opartych-na-potrzebach

zapraszam na sesje mediacji opartych na potrzebach

 

 

Służba zdrowia

 f-icon                              

"Przystąpiłam do rocznej nauki i praktyki NVC z myślą, że jest to nowe narzędzie, które służy nabyciu nowych umiejętności z zakresu kompetencji miękkich. Wcześniej czytałam książki Marshala Rosenberga i miałam poczucie, że są ważne, ale kończyło się na samym przeczytaniu. Już sam Goethe powiedział, że sama wiedza nie wystarczy, trzeba jeszcze ją umieć stosować.

Przystąpiłam więc do rocznego kursu z NVC, a stosując tą metodę w życiu ze zdziwieniem przekonywałam się coraz bardziej, że ta metoda najbardziej pomaga mi samej. Praktykując metodę Rosenberga przestałam zaprzeczać własnym potrzebom, również lepiej siebie zaczęłam traktować, być dla siebie bardziej wyrozumiała, a żyjąc w zgodzie i coraz bliżej siebie równocześnie znajdowałam coraz to więcej płaszczyzn prawdziwego porozumienia z osobami wokół mnie - moimi bliskimi, pacjentami w pracy, czy przygodnie spotkanymi osobami w życiu.

Dzięki słuchaniu empatycznemu więcej słyszę, a mniej sobie dopowiadam. Moja głowa mniej wytwarza myśli na temat innych, a bardziej wchodzę w buty drugiej strony. Mój nastoletni syn przestał mi powtarzać: Mamo, ty mnie nie w ogóle rozumiesz. W którymś momencie uzmysłowiłam sobie, że chodzi tu o coś więcej niż samo narzędzie komunikacji - że w NVC chodzi o kontakt na poziomie serca."

 Ewa

lekarka,
matka dwójki nastolatków

 

Studenci

 


 m-icon                              

Komu poleciłbym studia?
- Każdemu, kto jest w stałych relacjach, czy to osobistych (mąż, ojciec, syn) czy zawodowych (szef, podwładny, współpracownik)

Co mi dają te studia?
- Nowy sposób patrzenia na swoją osobę oraz na moje funkcjonowanie w relacjach. Przejście z bezradności do brania odpowiedzialności za budowę i odbudowę relacji!

 Sebastian z Wrocławia

inżynier DevOps

 

 m-icon                              

Dzięki "Fundacji dla Rodziny" dowiedziałem się o studiach podyplomowych Komunikacja empatyczna, która uczy współpracy i służy obu stronom - w relacjach, w rodzinie, w pracy, w biznesie w oparciu o metodologię Marshalla B. Rosenberga - Nonviolent Communication (NVC) w WSM w Legnicy.

Moje serce zabiło szybciej mówiąc mi "musisz tam być", "idź tam" !
Dzisiaj, kończąc te studia, zauważam, że:
- zacząłem częściej przytulać swoje dzieci, co znacząco poprawia nasze relacje (zwłaszcza z młodszymi dziećmi);
- łatwiej mi nazywać swoje uczucia, czyli "wiem co u mnie słychać";
- dzięki temu, że mam kontakt ze sobą, mam więcej cierpliwości dla żony i dzieci;
- odkrywam, że słuchanie to nie to samo, co usłyszenie kogoś.

Polecam te studia rodzicom, osobom pracującym z ludźmi czyli... każdemu, kto chce mieć lepsze relacje.

 Jarek

ojciec pięcioro dzieci w wieku 6-16 lat

 

 f-icon                              

Komu poleciłabym studia?
- Przyjaciołom
- Znajomym
- Kadrze pedagogicznej w mojej szkole
- Każdemu kto chce mieć dobre relacje z ludźmi,

Co mi się podobało w programie:
- WARSZTATOWOŚĆ
- Wielu prowadzących i różne style empatyczne

Co mi dają te studia?
- Początki pracy nad złością
- Większe zrozumienie samej siebie i otaczających mnie ludzi

Mogę stosować:
- W domu, do dzieci, w relacji małżeńskiej
- W pracy zawodowej

 Pedagog

uczestniczka I edycji

 

                               

Podjęliśmy studia NVC jako małżeństwo. Dzięki temu zyskaliśmy wspólną przestrzeń w której się poruszaliśmy, byliśmy na “jednej fali” - każde z nas rozumiało co się w nas zmieniło, czego się nauczyliśmy. Mogliśmy też wspólnie praktykować nowe sposoby wyrażania siebie, proszenia, dziękowania. Każda z rozmów empatycznych (praktyka, do której zapraszani są uczestnicy studiów między zjazdami) sprawiała że mieliśmy szansę głębiej przepracować różne problemy w naszej relacji. Po każdym zjeździe wracaliśmy do domu z nową wiedzą, doświadczeniami i umiejętnościami - bardziej otwarci na siebie nawzajem i na nasze dzieci. Poznaliśmy też przez ten rok wielu wspaniałych, wrażliwych i otwartych na rozwój ludzi, tęskniących za lepszym światem…Dziękujemy wszystkim za wysiłek zorganizowania studiów w Legnicy i tworzenia uczącej się społeczności.

 Marzena i Sebastian

grupa Porozumienie bez przemocy

 

 f-icon                            Nie ma obszaru życia, w którym wiedza i umiejętności zdobyte na Studiach NVC w Legnicy nie znalazłyby zastosowania: zarówno w relacjach rodzinnych i przyjacielskich, jak i zawodowych. Zdobyte umiejętności pomagają rozwiązywać konflikty, które są nieodzowną częścią życia, w sposób pokojowy, konstruktywny i dogodny dla wszystkich zainteresowanych. Fantastycznie inspirująca była możliwość pracy i nauki pod okiem wykwalifikowanych instruktorów NVC, żyjących na co dzień tym, czego uczą. Studia dają nowe spojrzenie na komunikację, porządkują system wartości, pomagają powrócić do korzeni człowieczeństwa. Baaardzo polecam jako przepełniona wdzięcznością za ten projekt uczestniczka I Edycji.

 

 Katarzyna Pawełczyk

uczestniczka I edycji

 

 f-icon                            Jestem w wielkim świętowaniu i wdzięczności za to, że mogę studiować NVC. Jestem w procesie zmiany, która wywarła na moje życie pozytywne znaczenie. Dzięki wiedzy zdobytej w NVC dostrzegam znaczenie komunikacji empatycznej. Wiem ,że wszyscy mamy te same potrzeby do zaspokojenia. [...] Dziękuję za możliwość doświadczenia/doświadczania studiowania NVC w tak pięknym miejscu. Doświadczyłam obcowania z pięknymi ludźmi z sercem Żyrafy. Świętuję ponieważ straciłam pracę,a dzięki tym studiom nie poddałam się. Żyję w oczekiwaniu na nowe życie. Bez przemocy , złości i w zastanowieniu co to dla mnie jest. ,, Co czuję i czego potrzebuję,,. Bycie w dwójkach lub trójkach empatycznych to przygoda i świętowanie w radości i komunikacji empatycznej. Uczelnia i kadra to dar od życia. Dziękuję . Warto pokonywać ok 480 kilometrów.

 

 Marzena Brac

uczestniczka I edycji

 

 f-icon                            Dziękuję za te Studia NVC, to nie tylko spełnienie moich małych/WIELKICH marzeń ale też TURBO rozwój, na różnych płaszczyznach i w różnych relacjach! To przybliżenie mnie do czucia i współczucia (dla) siebie i innych. Te Studia to dla mnie PRAKTYKA PRAKTYKA PRAKTYKA!!! teorii tylko tyle ile trzeba, ani za dużo ani za mało.

 

 Maria Pękała

uczestniczka I edycji